Nie przescrolluj życia
Każdego dnia przewijamy na ekranach smartfonów, tabletów dziesiątki, a może i setki metrów treści. Ważne jednak, by w świecie pełnym ekranów dbać o siebie, o innych, o relacje z ludźmi. W domu, w szkole, na wakacjach, każdego „zwykłego” dnia.
Internet stał się istotną częścią życia dzieci i dorosłych. Trudno jest zachować umiar i dbać o równowagę codziennych aktywności w obliczu licznych powiadomień, newsów i niekończących się atrakcji online. Kampania „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową i zachęca do refleksji o tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmują urządzenia ekranowe. Szczególnie kierujemy ją do osób dorosłych. Tym bardziej, że to one swoim przykładem wpływają na dzieci i młodzież
Fundacja Orange uczy dzieci, jak dbać o odpowiednią ilość, ale i jakość czasu spędzanego przed ekranem. Jak troszczyć się o to, aby był czas na wszystko, co ważne: na sen, zabawę, naukę, ruch, integrację, a także na budowanie i pielęgnowanie relacji. Działamy w szkołach i przedszkolach w całej Polsce, wspierając także dorosłych, pracujących z dziećmi.
Jak dbać o higienę cyfrową? Poznaj 9 zasad i spróbuj zmienić swoje nawyki
1. Nie scrolluj przed snem
Min.1h przed pójściem spać nie patrz w ekran. Światło niebieskie, nadmiar silnych bodźców obniża jakość snu. Najlepiej kłaść telefon z dala łóżka i zastąpić go…zwykłym budzikiem.
2. Nie scrolluj przy jedzeniu
Kiedy ekran pochłania uwagę, trudniej jest rozpoznać u siebie głód i sytość. Regularne spożywanie posiłków przed ekranem prowadzić może do nieprawidłowych nawyków, a nawet zaburzeń odżywiania.
3. Dbaj o czas z bliskimi
Wyłącz powiadomienia w czasie spotkania. Planuj wspólny czas bez technologii, rozmawiaj, pielęgnuj relacje, które dają poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. To ważny element życiowej równowagi.
4. Nie daj się wciągnąć
Lajki, powiadomienia i newsy = wyrzut dopaminy do mózgu, którą ten kojarzy z przyjemnością. I będzie poszukiwał jej więcej. Nie daj się wciągnąć, ogranicz liczbę powiadomień. Pamiętaj, że algorytmy wielu aplikacji i mediów cyfrowych analizują Twoją aktywność, dobierają i podsuwają treści tak, aby utrzymać Twoją uwagę przed ekranem jak najdłużej.
5. Zachowaj dystans do tego,
co w sieci
Często w mediach cyfrowych prezentuje się jedynie wycinek rzeczywistości, czy czyjegoś życia. Nie jest to pełen, realny obraz, a bywa upiększony, poprawiony i skorygowany. Weryfikuj treści, unikaj porównywania się z innymi i tego, co negatywnie na Ciebie wpływa, powoduje niepokój czy zaniża samoocenę.
6. Ustal domowe/szkolne zasady ekranowe
Ustal limity czasu ekranowego, wspólne rytuały bez technologii i zasady bezpieczeństwa. Ważne, aby przestrzegali ich wszyscy: dorośli i dzieci. Młodszym dzieciom powinien towarzyszyć w tych aktywnościach dorosły (rozważ opcję kontroli rodzicielskiej). Ze starszymi dziećmi ustal, z jakich aplikacji i stron mogą korzystać, a które nie są bezpieczne.
7. Odpoczywaj analogowo
Spacer, ruch, sport, kontakt z przyrodą, spotkania twarzą w twarz, koncert, książka, głęboki oddech, ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia koncentracji… – wybierz, co wspiera Twoją równowagę w świecie przeciążonym informacjami.
8. Obserwuj siebie
Kiedy zbyt długo scrollujesz, grasz, oglądasz – zastanów się, jaka potrzeba za tym stoi. Może potrzebujesz relaksu, może „uciekasz” od jakichś trudów, może się nudzisz, a może potrzebujesz kontaktu z innymi? Kontroluj czas przed ekranem, rozpoznaj symptomy e-uzależnień, celebruj czas bez telefonu.
9. Chroń i wspieraj dzieci
Interesuj się cyfrową aktywnością młodych ludzi, rozmawiaj, pytaj, co je w internecie śmieszy, co jest trudne, czego się tam dowiadują. Bywaj też w tych aktywnościach z nimi, aby lepiej rozumieć ich świat. Zapewnij też alternatywy: kontakt z przyrodą, wspólny czas bez urządzeń cyfrowych, rozmowę, zabawę, doświadczanie innych aktywności niż cyfrowe. Pamiętaj, że to, jak Ty używasz technologii, jest przykładem dla dzieci.
Więcej na stronie: