Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia w dniu 10 listopada zorganizowano w naszej szkole szereg działań upamiętniających 105 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem. W tym dniu mieliśmy dwa powody do świętowania, gdyż w tym dniu obchodziliśmy również Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego.

W piątek (10 listopada) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie wzięli udział w uroczystym apelu, podczas tej uroczystości przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć animację „Odrodzenie”, która w ciągu kilku minut opowiada o burzliwych dziejach naszego kraju i opowiada o drodze Polski do niepodległości i ciągłości wysiłków naszych rodaków, by ją odzyskać.

Tradycyjnie nasza szkoła przystąpiła również do akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Poprzez uroczyste obchody Święta Niepodległości uczniowie dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

Podczas uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością Kamil Ciupak- Starosta Polkowicki, Jerzy Szczupak- Burmistrz Przemkowa, Kapitan Joanna Gremza- Przedstawiciel Batalionu Wojska Polskiego w Głogowie, Anna Krzeszewska- Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Agnieszka Schreiner- Przewodnicząca Rady Rodziców.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IV- VIII pod kierownictwem Pani Agnieszki Partyki, oprawę muzyczną przygotowała Pani Barbara Kowalska, dekorację przygotowała Pani Jolanta Janikowska.

Zachęcamy do obejrzenia fragmentów akademii z okazji Dnia Niepodległości.

A. Partyka
Skip to content