Żywa lekcja historii

Po raz kolejny (po dłuższej przerwie spowodowanej m.in. pandemią) w naszej szkole gościliśmy Bractwo Rycerskie „Kerin” z województwa pomorskiego. W tym roku zaproszeni goście wystąpili z dwoma programami: Rycerze i ich zwyczaje (dla uczniów klas 1-3) i II wojna światowa (dla uczniów klas 4-8).

Nasi młodsi uczniowie mieli okazję poznać tajemniczy i barwy czas średniowiecznych rycerzy: bitwy, turnieje, zasady kodeksu rycerskiego, obyczaje towarzyszące różnym sytuacjom. Można było również wcielić się w postać pazia i giermka i przyjrzeć się drodze, jaką musieli oni przejść chcąc zostać rycerzem.

Starszym uczniom przybliżone zostały ważne zagadnienia dotyczące II wojny światowej: przyczyny konfliktu, warunki życia w obozie koncentracyjnym, opór ludności wobec okupanta. Dowiedzieli się ciekawych informacji na temat heroicznych postaw m.in. Witolda Pileckiego i Maksymiliana Kolbe. Również oni mogli wcielić się w różne postaci tamtego okresu zakładając stroje żołnierzy niemieckich i radzieckich, a nawet więźniów obozu koncentracyjnego.

Interesująca opowieść, liczne rekwizyty, możliwość bezpośredniego udziału uczniów w mini scenkach sprawiły, że lekcje wzbudziły ciekawość i zainteresowanie uczniów i z pewnością przybliżyły omawiane czasy i zagadnienia.

Skip to content