Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”
Od 4 do 6 maja 54 uczniów klas IV – VII uczestniczyło w wycieczce w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Wyjazd pod opieką p. Doroty Guzikowskiej, p. Joanny Bochnak, p. Waldemara Łapkowskiego oraz p. Tomasza Dworczyńskiego odbył się do Wieliczki, Krakowa oraz Wadowic.
Przy dobrej pogodzie i we wspaniałych nastrojach wyruszyliśmy wczesnym rankiem z Przemkowa do Wieliczki. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym z przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowej kopalni. Musieliśmy pokonać około 320 schodów, aby podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Pobyt w zabytkowej Kopali Soli wszystkim bardzo się podobał.
Następnie pojechaliśmy do Krakowa i tam zakwaterowaliśmy się w hotelu. Wieczór spędziliśmy w pobliskim parku, odpoczywając po atrakcjach dnia i nabierając sił na realizację kolejnych punktów wycieczki.
W następnym dniu przyszedł czas na zwiedzanie Krakowa. Po spotkaniu z przewodnikiem przy pomniku Adama Mickiewicza poszliśmy do Muzeum Narodowego na zwiedzanie wystawy XIX-wiecznego malarstwa polskiego. Słynne dzieła Jana Matejki, Malczewskiego, Grottgera, Chełmońskiego, Podkowińskiego, Siemiradzkiego, Gierymskiego zrobiły na nas ogromne wrażenie, a wiedza przekazana przez przewodnika dopełniła całości. Po wyjściu z muzeum zwiedziliśmy Sukiennice i Ratusz. O godzinie 12.00 wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, a następnie przeszliśmy na dziedziniec Collegium Maius. Stamtąd krakowskimi Plantami udaliśmy się pod „okno papieskie”, upamiętniające wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie oraz słynne rozmowy papieża z wiernymi. Spod „okna papieskiego” przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Wizytę na Wawelu rozpoczęliśmy od Katedry Wawelskiej – miejsca koronacji, chrztów, ślubów i pogrzebów królewskich. Widzieliśmy grobowce m.in. Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Jadwigi, Władysława Jagiełły i jego synów, słynną Kaplicę Zygmuntowską, Kaplicę Wazów, ołtarz św. Stanisława. Nasz przewodnik w sposób niezwykle ciekawy przybliżał historię Wawelu i Polski. Odwiedziliśmy Kryptę Św. Leonarda (z grobami księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Władysława Sikorskiego), Kryptę Wieszczów oraz Kryptę pod Wieżą z sarkofagami Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Było też wejście na wieżę do Dzwonu Zygmunta oraz zwiedzanie dziedzińca zamku wawelskiego. Na koniec poszliśmy do Smoka Wawelskiego.
Z Wawelu wróciliśmy na główny rynek Starego Miasta, aby zwiedzić kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Ujrzenie najsłynniejszego ołtarza w Polsce pozostanie niezapomnianym wspomnieniem naszego pobytu w Krakowie.
Bardzo zmęczeni z bagażem niesamowitych przeżyć wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Wieczór spędziliśmy w hotelu, odpoczywając i zacieśniając relacje rówieśnicze.
W piątek nadszedł dzień powrotu do domu. Po drodze zajechaliśmy do Wadowic – miasta dzieciństwa i młodości wielkiego Polaka Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy dom rodzinny Karola, zobaczyliśmy gimnazjum, w którym uczył się przyszły papież oraz Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Nie zabrakło również czasu na zjedzenie kremówek.
Z Wadowic, trochę smutni z powodu kończącego się wyjazdu, wróciliśmy do Przemkowa.
Wycieczka była bardzo udana, uczniowie mieli okazję nie tylko utrwalić swoją wiedzę historyczną, ale także zdobyć nowe wiadomość, poznać ciekawe i piękne miejsca Polaki oraz miło spędzić czas.