KRÓTKI ZARYS HISTORII WYMIANY MŁODZIEŻY POLSKO- NIEMIECKIEJ

Wymiana młodzieży polsko- niemieckiej pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie i Johannes Gigas Realschule w Lugde rozpoczęła się 1996 roku. Zapoczątkowała ją rok wcześniej wizyta Pani dyrektor Wacławy Golczyk, jej męża Józefa Golczyka oraz nauczycieli Gizeli Smalec i Jerzego Janasa w miejscowości Lugde w Niemczech. Rewizyta nastąpiła zaraz w następnym roku. Przybyli do nas dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej wraz z nauczycielami. Gościliśmy ich przez cały tydzień w naszej szkole i miejscowości. Mieli oni okazję poznać walory naszego miasteczka zwiedzając Przemkowski Park Krajobrazowy i podziwiając przepiękną naturę Przemkowa. W szkole zorganizowaliśmy zajęcia integrujące, które wywarły na naszych gościach bardzo duże wrażenie. Na ich twarzach można było zauważyć wtedy bardzo duże zaskoczenie. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że w Polsce może tak wszystko wyglądać. Byli pod wrażeniem przygotowanego przez nas programu i jego poszczególnych punktów, a przede wszystkim naszej polskiej gościnności.

I tak rozpoczęliśmy owocną współpracę. W następnym roku przyjechali do nas już niemieccy uczniowie ze swoimi opiekunami i jeszcze w tym samym roku my pojechaliśmy do nich z rewizytą. Celem naszych wspólnych spotkań było zawsze przełamywanie barier i zawiązywanie nowych przyjaźni, ale też poznawanie kultury, zwyczajów i obyczajów obu krajów. Ponadto nasi uczniowie mieli szansę rozwijania swoich kompetencji językowych. Od wielu lat uczyli się języka niemieckiego i wyjazdy do Niemiec stwarzały im realną szansę praktycznej nauki tego języka.

Do dziś kontynuujemy naszą owocną współpracę. Jej głównym koordynatorem jest Pan Jerzy Janas- nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego w szkole. Dziś uczniowie w większości porozumiewają się w języku angielskim, ale to nie przeszkadza we wspólnej komunikacji, która przebiega w niezwykle w dobrej atmosferze.

Naszym głównym sponsorem jest POLSKO- NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY W WARSZAWIE. To dzięki tej fundacji oraz wspaniałomyślności rodziców jesteśmy w stanie sfinansować to fantastyczne przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy naszymi szkołami będzie kwitła przez kolejne lata.Jerzy Janas- koordynator ds międzynarodowych