Wymiana młodzieży 2019
Wymiana młodzieży pomiędzy uczniami z Przemkowa a uczniami z Lügde trwa nieprzerwanie od 1997 roku dzięki fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy.

W dniach od 06 do 10 maja 2019 roku po raz dwudziesty pierwszy dwadzieścioro uczniów przemkowskich szkół uczestniczyło w kolejnej wymianie młodzieży z uczniami Johannes Gigas Schule z Lügde. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: kierownik - pan Jerzy Janas, jednocześnie główny organizator wymiany od 1997 roku, po raz pierwszy - pani Jolanta Janikowska oraz pani Irena Orłowska.

Podróż rozpoczęliśmy 06 maja o 6.45 busem do Forst, stamtąd do Lügde pociągami DB z przesiadkami w Cottbus, Hannoverze, Berlinie, Bad Piemont. Do szkoły przybyliśmy około19. Tam oczekiwali na nas młodzież niemiecka ze swoimi rodzicami oraz opiekunowie ze strony niemieckiej w osobach pani Lilli Schnaidt oraz pana Timo Rabsahl. Przywitał nas dyrektor szkoły pan Uwe Tylmans, który życzył wszystkim udanego spotkania i … pogody.
Przedstawiono nam program wymiany. Młodzież rozdzielono do rodzin. Po czym rozjechaliśmy się do miejsc zakwaterowania.

07 maja, we wtorek, spotkaliśmy się w auli, gdzie omówiono rozkład dnia. Obserwowaliśmy 5 lekcji. Wspólnie spożyliśmy obiad. Po czym, autokarem, udaliśmy się pod pomnik Hermana, bohatera germańskiego z czasów starożytnych. Ten wielki pomnik zrobił na nas wrażenie. (patrz zdjęcie). Po powrocie bawiliśmy się przy wspólnym grillu.

08 maja w środę, udaliśmy się do Heide Park. Pobyt tamże spotkał się z najwyższą oceną uczestników wymiany. Wpływ na to miał zapewne fakt, że nigdzie (sic!), przy żadnej atrakcji, nawet przy Colossos czy Krakenie, nie było … kolejek. A, że, ciut popadało …

09 maja, w czwartek, byliśmy na dwóch lekcjach. Następnie pojechaliśmy do Paderborn. Tam zwiedziliśmy Katedrę i starą część miasta. Polską grupę oprowadzała pani przewodnik w języku … angielskim. Była to ciekawa lekcja zarówno historii miasta jak i nauki języka angielskiego.

10 maja, w piątek, wspólnie, ankietą, podsumowaliśmy tegoroczne spotkanie. Spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w podróż powrotną. Na dworcu DB w Lügde po raz ostatni młodzież wspólnie „pląsała”. Do domów przybyliśmy około 21.

Nasza młodzież godnie reprezentowała swoje szkoły, Przemków i Ojczyznę. Opiekunowie nie mieli żadnych uwag co do ich zachowania. Dopisywał nam dobry humor, apetyt. Pogoda nas nie dopieszczała, ale wróciliśmy cali i zdrowi.

Nadmienić też trzeba, że pan Jerzy Szczupak, Burmistrz Przemkowa, przekazał przyjaciołom z Niemiec pakiety podarunkowe (czarki miodu, mapki, pendrive, długopisy).
A my, opiekunowie, pracujemy nad programem wymiany w roku przyszłym.

I.O.